Depresja w statystykach. 10 rzeczy, które warto wiedzieć

Depresja w statystykach. 10 rzeczy, które warto wiedzieć

Z pewnością masz świadomość, że depresja objawia się przede wszystkim przygnębieniem. Czy jednak wiesz, jaki odsetek Polaków prawdopodobnie cierpi na tę chorobę? Ilu chorych otrzymuje pomoc, a ilu próbuje radzić sobie „na własną rękę”? Albo czy częściej chorują kobiety czy mężczyźni? Jeśli interesują cię statystyki związane z depresją – koniecznie przeczytaj.

  1. Depresja w Polsce i na świecie – ilu ludzi choruje?

W Polsce na depresję choruje około 1,5 miliona osób (około 3%), na całym świecie – 350 milionów. Niepokojące są nie tylko te ogromne liczby, ale również roczny przyrost zdiagnozowanych przypadków depresji. W niektórych krajach liczba chorych rośnie o nawet 20%.

  1. Gdzie choruje najwięcej ludzi?

Krajem, w którym zamieszkuje najwięcej osób zmagających się z depresją, są Indie – szacuje się, że liczba chorych wynosi tam prawie 57 milionów. Kolejnym pod względem liczebności osób chorych na depresję krajem są Chiny (prawie 55 miliona chorych). Trzecie „miejsce” w tym nietypowym rankingu zajmują Stany Zjednoczone, w których choruje ponad 17 milionów ludzi.

Gdyby spojrzeć nie na liczby chorujących, a na ich procentowy udział w populacji, to pod tym względem przoduje Europa. Na prowadzenia wysuwa się Ukraina – w tym kraju choruje aż 6,3% populacji. Następnie Estonia (5,9%), Grecja (5,7%), Białoruś (5,6%), Mołdawia (5,4%), Hiszpania (5,2%) oraz Polska (5,1%).

  1. Ile chorych na depresję otrzymuje należytą pomoc?

Depresja to choroba, z którą nie sposób sobie samodzielnie poradzić. Dla wyleczenia i poprawy funkcjonowania osoby chorej niezbędne są psychoterapia i, w wielu przypadkach, farmakoterapia.

Niestety, szacuje się, że jedynie od 41% do 50% pacjentów zmagających się z depresją otrzymuje należytą pomoc. Tak niski odsetek wynika z niskiej dostępności usług psychiatrów i psychologów, a także z wciąż zbyt małej świadomości ludzi co do objawów depresji.

  1. Kto częściej choruje – kobiety czy mężczyźni?

Statystyki wskazują, że znaczna większość osób leczących depresję (aż 73%) to kobiety. Nie musi to jednak oznaczać, że kobiety rzeczywiście częściej chorują. Bardzo możliwe jest, że odsetek zachorowań jest podobny, ale panowie o wiele rzadziej zgłaszają się ze swoimi dolegliwościami do lekarzy psychiatrów.

  1.  Ile leków przeciwdepresyjnych sprzedaje się każdego roku?

W 2019 roku w Polsce leki antydepresyjne sprzedano 3,8 milionom osób. Warto nadmienić, że liczba ta zwiększyła się o około 35% w ciągu zaledwie 5 lat. Nie musi to jednak oznaczać, że grupa chorych stale się zwiększa – być może chodzi tylko o to, że coraz chętniej korzystamy z pomocy specjalistów.

  1. Czy Polacy korzystają ze zwolnień lekarskich w celu leczenia depresji?

O ile dość chętnie zażywamy leki przeciwdepresyjne, o tyle nasza gotowość do zrezygnowania z pracy na czas leczenia jest o wiele mniejsza. W 2018 roku liczba zwolnień lekarskich z powodu tej choroby wynosiła 300 tysięcy. Pod tym względem na przestrzeni lat niewiele się zmienia.

  1. Ile dzieci choruje na depresję?

Niestety, depresja może wystąpić również u najmłodszych. Obecnie szacuje się, że chorują na nią nawet 2% dzieci w wieku do 10 lat.

  1. Ile nastolatków choruje na depresję?

Według statystyk na depresję może cierpieć nawet co piąty nastolatek. To właśnie tak duże liczby sprawiają, że coraz częściej mówi się o „epidemii depresji” wśród młodych ludzi.

  1. Jak skuteczne są leki antydepresyjne?

Badania wskazują, że zredukowanie objawów i znaczna poprawa samopoczucia w ciągu 6 tygodni od rozpoczęcia zażywania leków antydepresyjnych zachodzi u od 40% do 60% chorujących. Szanse na wyleczenie rosną, jeśli pacjent dodatkowo bierze udział w psychoterapii.

  1. Jakie jest ryzyko, że depresja wróci?

Niestety, depresja to podstępna choroba, która „lubi” powracać. Dzieje się tak u 23 na 100 wyleczonych osób (w przeciągu 1-2 lat od zakończenia leczenia).