10 najbardziej wstydliwych chorób w Polsce

Syfilitycy, pryszczaci, trędowaci – takie określenia zawsze wywołują wstydliwe zakłopotanie wśród chorych, którzy właśnie dlatego często nie informują swoich bliskich o tym, że są nosicielami chorób zakaźnych. Jakich schorzeń najbardziej wstydzą się Polacy? Psycholog z SWPS i dermatolodzy z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu ustalili ich listę.

Jakie choroby są najbardziej wstydliwe? Jak je oceniają pacjenci, a jak osoby zdrowe? Prof. Teresa Rzepa, psycholog z SWPS oraz prof. Ryszard Żaba i dr Oliwia Jakubowicz z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu zbadali 533 osoby i ustalili listę 10 chorób, które wzbudzają największy wstyd wśród Polaków. Co ciekawe, wyniki różnią się od międzynarodowych zestawień.

Na liście 10 najbardziej wstydliwych chorób w powszechnej opinii Polaków znalazły się m.in.: kiłaKiłaKiła zwana syfilisem należy do chorób zakaźnych przenoszonych drogą płciową. Wywołują ją bakterie, tzw. krętki blade, które mogą wniknąć do organizmu człowieka w trakcie stosunku płciowego poprzez niewielkie uszkodzenia naskórka lub błon śluzowych. Krętek blady rozprzestrzenia się po całym organizmie, może więc być obecny w wydzielinie błony śluzowej jamy ustnej, sromu, a także na skórze okolic narządów płciowych i odbytu, dlatego kiłą można się zarazić nie tylko w czasie stosunku płciowego, ale nawet przez pocałunek. Choroba przebiega w kilku etapach. W ostatnim pojawia się kiła układu nerwowego i kiła układu krążenia. Choroba może przez wiele lat nie dawać żadnych objawów, stąd często występuje problem z jej rozpoznaniem.    (syfilis), AIDS, grzybica narządów płciowych, choroby skóry twarzy i łuszczyca. Jak listę oceniają sami chorzy? 109 pacjentów Kliniki Dermatologii i Wenerologii UM w Poznaniu oceniło kiłę jako najbardziej wstydliwe schorzenie. Jednak tylko 72 proc. chorych na kiłę negatywnie postrzega swoją przypadłość, a większość z nich na pierwszym miejscu wstydliwych chorób stawia AIDS.

– Zarówno w ocenie osób zdrowych, jak i samych pacjentów kiła wyróżnia się jako obarczona największym wstydem. Jednak w przypadku tej choroby doznawany wstyd może funkcjonować jako mechanizm obronny przed napiętnowaniem i ostracyzmem, a tym samym hamować przed ujawnieniem prawdy, nawet w relacjach z najbliższymi osobami – mówi prof. Teresa Rzepa. – Najwięcej danych na temat tego typu zachowań dostarczają badania prowadzone w Chinach, gdzie ustalono, że 77 proc. zarażonych mężczyzn deklaruje niechęć do informowania partnerki o możliwości jej zarażenia – dodaje prof. Rzepa.

W ocenie badanych Polaków na liście 10 najbardziej wstydliwych chorób znalazł się trądzik. Jednak pacjenci leczący się z powodu trądziku nisko ocenili wstyd doznawany z powodu swej przypadłości. – Tacy chorzy uznają za trafne powszechne przekonanie o przemijającym charakterze problemów ze skórą oraz o niezakaźności swej choroby.  Choć niektórzy spośród nich inaczej ocenili doświadczany wstyd zapewne dlatego, że doznali różnych form dyskryminacji z powodu zmian na twarzy lub posądzenia o brak higieny i niezdrowy styl życia – twierdzi prof. Teresa Rzepa.

Wyniki badania mogą być pomocne w profilaktyce i terapii wstydu oraz jego patologicznych skutków, związanych nie tylko z chorymi na wstydliwe przypadłości, lecz z większością relacji międzyludzkich, szczególnie  z relacją lekarz-pacjent.

Wśród 10 najbardziej wstydliwych chorób w opinii badanych Polaków znalazły się: kiła, AIDS, grzybica pochwyGrzybica pochwy Grzybica pochwy wywoływana jest najczęściej przez drożdżaki z gatunku Candida albicans, a także Candida tropicalis, Candida kefyr, Candida guilliermondii, Candida glabrata, Candida krusi. Do najczęstszych objawów podmiotowych należą świąd sromu (dotyczy 81 – 90% kobiet, nasila się podczas leżenia w łóżku lub ciepłej kąpieli) oraz bolesność i pieczenie sromu (75% kobiet, zwłaszcza podczas stosunku i przy oddawaniu moczu).Aby stwierdzić grzybicę pochwy powinno się przeprowadzić badania laboratoryjne. Jedną z najpewniejszych metod jest bezpośrednie badanie mikroskopowe patologicznej wydzieliny i wykonanie jej posiewu, aby precyzyjnie stwierdzić gatunek drożdżaka. W przypadku trudności stosuje się specjalistyczne testy umożliwiające określenie rodzaju   /prącia, opryszczka narządów płciowych, choroby odbytu, wszawica łonowa, rzeżączkaRzeżączkaRzeżączka jest jedną z chorób zakaźnych, przenoszonych drogą płciową, którą wywołuje bakteria zwana dwoinką rzeżączki. Do zakażenia dochodzi na skutek kontaktu seksualnego z zakażoną osobą lub poprzez używanie tych samych przedmiotów higieny osobistej. Wyróżnia się również zakażenie u noworodków, do którego dochodzi podczas porodu- wówczas dziecko zaraża się chorobą od chorej matki. Takie zakażenie może doprowadzić do gonokokowego zapalenia spojówek, które może spowodować trwałe uszkodzenie wzroku. Bywają przypadki, że do zakażenia doszło podczas korzystania z toalet publicznych. Do objawów choroby należą upławy, problemy z oddawaniem moczu, bóle podbrzusza, zaburzenia cyklu miesiączkowego. Nieleczona rzeżączka prowadzi do stanów zapalnych przydatków, zrostów, niepłodności oraz schorzeń stawów i serca. Leczenie polega na zastosowaniu farmakoterapii. , choroby skóry twarzy, grzybica paznokci i łuszczyca.

Dodaj komentarz