Depresja odbiera życie – 5 sygnałów, że bliska ci osoba planuje samobójstwo

Depresja jest podstępną chorobą, która może doprowadzić nawet do samobójstwa. Jeśli zatem ktoś z twoich bliskich na nią cierpi, musisz poznać kilka sygnałów, które mogą świadczyć właśnie o zamiarze odebrania sobie życia.

Ilu Polaków odbiera sobie życie?

Każdego roku w Polsce życie odbiera sobie ponad 5 tysięcy osób – liczba zgonów z powodu zamachów samobójczych dwukrotnie przekracza zatem liczbę zgonów w wypadkach samochodowych.

To przerażające dane i jednocześnie przestroga, aby mieć świadomość, że do tak wielkiej tragedii może dojść w każdej rodzinie – zwłaszcza tej, w której pojawia się depresja. To właśnie ta choroba odbiera chęci do życia i – nierzadko mimo leczenia, skłania do odebrania sobie życia. Dlatego też bliscy osoby chorej powinni znać sygnały, które mogą (choć nie muszą) świadczyć o planach samobójczych.

Oznaki, że bliska ci osoba może planować samobójstwo

Oznaki, które mogą świadczyć o myślach lub/i planach samobójczych, mogą by bardzo różne. Niemniej istnieje grupa pięciu zachowań, które są dość charakterystyczne i powinny rozbudzić czujność członków rodziny. Są to:

1.Interesowanie się tematyką samobójstw

Niektóre osoby, które chcą odebrać sobie życie, doskonale wiedzą, jak to zrobią – na przykład mężczyźni często wybierają śmierć przez powieszenie. Inne długo szukają odpowiedniej metody – najlepiej bezbolesnej, ale też takiej, która nie przysporzy rodzinie jeszcze większego cierpienia (np. koniecznością oglądania zniekształconych zwłok). Takie poszukiwania niemal zawsze pozostawiają po sobie ślad.

Jeśli zastanawiasz się, czy bliska ci osoba rozważa odebranie sobie życia, raz na jakiś czas poproś o możliwość skorzystania z jej komputera. Zerknij na wyświetlające się reklamy, które dopasowują się do częstych wyszukiwań danej osoby. Jeśli na przykład widzisz, że wyświetlają się reklamy tabletek nasennych, jest to niepokojący sygnał.

2.Niepokojące komunikaty

Ludzie, którzy myślą o samobójstwie, mogą wygłaszać wypowiedzi takie jak: „Jestem dla wszystkich ciężarem”, „Lepiej byłoby, gdybym nie istniał”, „Wszystkim byłoby lepiej beze mnie”. Nie należy traktować takich słów tylko i wyłącznie jako „marudzenia”, lecz właśnie jako oznakę, że dzieje się coś niedobrego.

3.Porządkowanie spraw

Sygnałem mogącym świadczyć o planach samobójczych jest porządkowanie spraw. Może być to spłacenie kredytu przed terminem, rozdanie własnych ubrań i gadżetów (np. oddanie komuś namiotu, komuś innemu walizek itp.), spisywanie testamentu. Jeśli nagle masz wrażenie, że dana osoba zrobiła się pedantyczna i rozrzutna – zwiększ czujność.

4.Żegnanie bliskich

Niektóre osoby planujące samobójstwo pragną się z wszystkimi pożegnać. Dlatego nagle znajdują czas, aby odwiedzić tych, u których nie byli całymi miesiącami. Niespodziewany wzrost towarzyskości danej osoby, przytulanie bliskich, zapewnianie ich o swojej miłości – to jeden z częściej występujących, lecz najrzadziej odczytywanych sygnałów samobójczych.

5.Dziwne zachowania

Jeśli ktoś nam bliski choruje na depresję i nagle zaczyna zachowywać się w nietypowy sposób – np. ciągle śpi, odmawia jedzenia, widać wyraźnie, że dzieje się z nim coś złego, należy wziąć pod uwagę, że ryzyko odebrania sobie przez niego życia jest zwiększone.

Co robić, gdy boimy się o bliską osobę?

Jeśli podejrzewasz, że bliska ci osoba chce popełnić samobójstwo, to przede wszystkim ani na chwilę nie zostawiaj jej samej. Warto spróbować porozmawiać szczerze, nie obawiając się używania słów takich jak „odebranie życia” albo „samobójstwo”.

Najlepiej byłoby przekonać bliskiego, aby skorzystał z pomocy, czyli zgłosił się na izbę przyjęć do szpitala psychiatrycznego. Jeśli to niemożliwe, warto zadzwonić po numer 800 70 2222 – to całodobowe Centrum Wsparcia dla osób w kryzysie emocjonalnym. Pracujący tam specjaliści z pewnością podpowiedzą, co należy robić dalej.