„Czy osoba z depresją może…?” – 8 pytań, które zadają sobie osoby chore i ich bliscy

„Czy osoba z depresją może…?” – 8 pytań, które zadają sobie osoby chore i ich bliscy

Zastanawiasz się, czy twoja koleżanka rzeczywiście ma depresję, skoro ciągle widzisz ją uśmiechniętą? Właśnie dowiedziałaś się, że masz depresję i nie wiesz, czy powinnaś zajmować się swoimi dziećmi? A może potrzebujesz informacji, czy chorując na depresję, można chodzić do pracy? Dobrze trafiłaś – oto odpowiedzi na pytania, które zaczynają się od: „Czy osoba z depresją może…?”

  1. Czy osoba z depresją może przestać kochać?

Bliscy osób chorujących na depresję często zastanawiają się, czy zaburzenie to może wpłynąć na uczucia, tj. na zaprzestania odczuwania miłości. Wątpliwości te pojawiają się na skutek zachowania osoby chorej – nierzadko prezentuje ona zobojętnienie, nie chce się przytulać, bywa rozdrażniona i podenerwowana albo potrzebuje izolacji.

Należy pamiętać, że zobojętnienie i stępienie uczuć są jednymi z objawów depresji. Leczenie farmakologiczne oraz terapia pozwolą osobie chorej cieszyć się zarówno drobiazgami życia codziennego, jak i relacjami z innymi.

  1. Czy osoba z depresją może się zakochać?

Oczywiście depresja nie musi być przeszkodą w nawiązywaniu nowych znajomości, a nawet w zakochaniu się. Należy jednak mieć świadomość, że wejście w nową relację może być utrudnione, ponieważ z depresją wiążą się nadmierna wrażliwość, otępienie uczuć (trudno o ekscytację), obniżenie popędu seksualnego czy dążenie do samotności. Stąd też nie zaleca się szukania miłości „na siłę”, czyli np. instalowania aplikacji randkowych, podczas ostrego epizodu depresji.

  1. Czy osoba z depresją może zajmować się dzieckiem?

W tym przypadku zasadnicze pytanie brzmi – czy osoba chora czuje się na siłach, by to robić? Ciężka depresja może negatywnie wpływać na zdolność zajmowania się dzieckiem – wówczas jednak sama matka wyraźnie czuje, że dzieje się z nią coś niedobrego. Takimi sygnałami alarmowymi są np. strach przed pozostawaniem w domu tylko z dzieckiem, ignorowanie potrzeb dziecka z powodu silnego snu itd.

  1. Czy osoba z depresją może się śmiać?

„Niby choruje na depresję, a zobacz, jaka radosna!” – powątpiewanie w istnienie choroby w sytuacjach, gdy osoba z depresją śmieje się albo bierze udział w imprezach, jest bardzo powszechne. Jednocześnie świadczy to o niewiedzy o chorobie. Oczywiście osoba chorująca na depresję może się śmiać, może nawet wyjeżdżać na wakacje czy „brylować” w towarzystwie, a potem – już w domu, mieć chwile załamania. U niektórych wynika to ze zmiennych nastrojów, u innych – z maskowania swojego stanu.

  1. Czy osoba z depresją może pracować?

Depresja nie jest przeciwwskazaniem do podjęcia pracy zawodowej. Niemniej bardzo często zdarza się, że objawy choroby uniemożliwiają danej osobie podejmowanie obowiązków, skupienie się na nich czy wchodzenie w interakcje z innymi pracownikami. Wówczas wskazane jest skorzystanie ze zwolnienia lekarskiego.

  1. Czy osoba z depresją może mieć prawo jazdy?

Depresja sama w sobie nie stanowi przeciwwskazania do zdobycia prawa jazdy. Jednak leki, które są stosowane w leczeniu depresji, mogą powodować senność kierowcy, zwiększając ryzyko spowodowania przez niego wypadku samochodowego.

  1. Czy osoba z depresją może mieszkać sama?

Osoba z depresją może mieszkać sama. Jednak w sytuacji, w której zaczyna ona doświadczać myśli samobójczych, powinna poprosić o wsparcie osób bliskich lub przyjaciół.

  1. Czy osoba z depresją może być psychologiem?

Osoba chorująca na depresję może ukończyć studia na kierunku psychologia, a następnie rozpocząć praktykę. Dla dobra swojego oraz swoich pacjentów powinna ona najpierw zakończyć proces leczenia.