Temat, o którym się nie mówi: nowotwór sromu

Temat, o którym się nie mówi: nowotwór sromu

Nowotwór piersi, szyjki macicy, płuc, żołądka – te stosunkowo często występujące choroby budzą powszechne współczucie, a chorzy coraz bardziej otwarcie mówią o doświadczanych symptomach i leczeniu. W przypadku nowotworów sromu jest nieco inaczej. Rak ten należy do rzadko występujących, dodatkowo skrępowanie z powodu umiejscowienia nowotworu hamuje otwartość chorych kobiet. Efekt jest taki, że o nowotworach sromu nie wiemy zbyt wiele.

Nowotwór sromu – przyczyny i częstotliwość występowania

Nowotwór sromu należy do szeregu chorób wywoływanych przez wirus HPVHPVHPV jest to szeroko rozpowszechniony wirus brodawczaka ludzkiego. Istnieje ponad 100 typów wirusa HPV, z których około 30 jest odpowiedzialnych za infekcje narządów moczowo-płciowych kobiet i mężczyzn. Najgroźniejsze typy to HPV 16, 18, 31 i 45. Mogą prowadzić do rozwoju raka szyjki macicy(głównie HPV 16 i 18) lub innych nowotworów narządów moczowo-płciowych. Natomiast wirusy HPV typ 6 i 11 odpowiadają za około 90% przypadków brodawek narządów moczowo-płciowych. Większość zakażeń wirusem HPV przebiega bezobjawowo i ustępuje samoistnie w ciągu roku do dwóch lat.   – czyli przez brodawczaka ludzkiego. Dodatkowo, prawdopodobieństwo jego występowania wzrasta na skutek występowania licznych infekcji bakteryjnych.

Nowotwór sromu nie jest często występującą chorobą – w Polsce dotyka on średnio 300 kobiet rocznie, na świecie – niecałe 30 tysięcy. Ryzyko jego pojawienia się wrasta wraz z wiekiem. Najczęściej występuje u kobiet po 70 roku życia (i wtedy ma zwykle postać twardego guzka), rzadziej pojawia się u pań po 45 roku życia (wówczas przypomina owrzodzenie).

Objawy nowotworu sromu – czy wiesz, co powinno wzbudzić twoją czujność?

Podstawowym objawem zmian nowotworowych w okolicach warg sromowych jest pojawienie się zmiany skórnej. Może być to plamka, ranka, coś, co przypomina małe owrzodzenie. Większość kobiet nie zdaje sobie sprawy ze znaczenia zmiany, a dokuczliwe swędzenie czy pieczenie z nią związane likwidowane bywa maściami, kremami czy globulkami.

Na kolejnym etapie rozwoju choroby ranka staje się coraz większa i zdecydowanie trudniejsza w gojeniu – jeśli mamy do czynienia z nowotworem w postaci guza, on także staje się on większy. To właśnie na tym etapie część pań zgłasza się do lekarza – czasem po nawet kilkuletnim ignorowaniu objawów raka.

Diagnoza i leczenie

Badanie w kierunku nowotworu sromu wykonuje lekarz ginekolog. Polega ono na pobraniu kawałka zmiany i wysłaniu go do laboratorium w celach specjalistycznego zbadania. Jeśli badanie potwierdzi nowotwór, pacjentkę czeka leczenie pod okiem onkologa.

Zanim rozpocznie się proces leczenia, pacjentka musi przejść szereg badań dodatkowych. Należą do nich RTG płuc, cytologiaBadanie cytologiczne Polega na pobraniu rozmazu z tarczy części pochwowej oraz  z kanału szyjki macicy w celu oceny, czy złuszczające się komórki są prawidłowe, czy mają cechy patologiczne. Zależnie od sposobu pobierania materiału wyróżnia się metody pośrednie, polegające na aspirowaniu treści zawierającej samoczynnie złuszczone komórki  oraz  metody bezpośrednie, polegające na ścieraniu  nabłonka z powierzchni błony śluzowej. Badanie to jest całkowicie bezbolesne. Dzięki niemu możliwe jest wykrycie raka szyjki macicy. Cytologia jest badaniem rutynowym, wszystkie kobiety w wieku od 25 do 59 lat raz na trzy lata mogą ją zrobić bezpłatnie. , USGSonomammografiaSonomammografia, czyli USG piersi, to badanie gruczołu piersiowego. Obok mammografii stanowi jedną z najpopularniejszych metod diagnostycznych chorób piersi. Badanie to jest zalecane kobietom do 35 roku życia z uwagi na gęstą budowę gruczołu piersiowego w młodym wieku oraz w przypadku zmian mastopatycznych w przypadku, gdy mammografia jest niewystarczająca. Wskazana jest również kobietom, które w okresie klimakterium stosują HTZ wpływającą na zgęstnienie struktury piersi. Badanie to nie naraża pacjentek na promieniowanie jonizujące.   ginekologiczne oraz badania krwi. W niektórych przypadkach – gdy choroba jest już bardzo zaawansowana, lekarze decydują także o przeprowadzeniu tomografii komputerowej jamy brzusznej oraz miednicy.

Samo leczenie skupia się przede wszystkim na wycięciu guza, w większości przypadków wraz z wargami sromowymi. Dodatkowo usuwane są węzły chłonne w okolicach pachwin. Uzupełnieniem leczenia jest radioterapiaRadioterapiaRadioterapia to metoda leczenia za pomocą promieniowania jonizującego. Jest to, obok chemioterapii, jedna z najskuteczniejszych metod leczenia nowotworów i łagodzenia bólu z nim związanych. Radioterapię można podzielić na: brachyterapia (BTH): leczenie przy użyciu źródła promieniowania znajdującego się w bezpośrednim kontakcie z guzem teleradioterapia (RTH): leczenie z zastosowaniem źródła umieszczonego w pewnej odległości od tkanek Zależnie od stanu osoby cierpiącej na nowotwór, radioterapia może polegać na dążeniu do jej całkowitego wyleczenia bądź tylko uśmierzani bólu. Chcą całkowicie zniszczyć guz należy zastosować radioterapię radykalną, która polega na długotrwałym naświetlaniu guza odpowiednią dawką promieni. Radioterapię objawową stosuje się w celu zmniejszenia dolegliwości bólowych spowodowanych przerzutami, natomiast radioterapia paliatywna jest stosowana by złagodzić ból spowodowany nowotworem, w przypadku braku możliwości wyleczenia. .

Wiele pacjentek zadaje pytania o chemioterapię – niestety, często wykazuje ona słabe działanie w tym typie nowotworu. Dlatego też tę metodę leczenia wybiera się tylko w niektórych przypadkach.

Rokowania – ile szans na przeżycie ma kobieta z nowotworem sromu?

Podobnie jak w przypadku wszelkich nowotworów, tak i tutaj wiele zależy od stadium nowotworu. Jeśli zmiana bądź guzek nie będzie większa/-y, niż 2 cm (średnicy), oznacza to, że szanse wyleczenia wynoszą od 70 do nawet 90%. Im jednak bardziej zaawansowane jest stadium choroby, tym niższy procent przeżycia danej pacjentki.

Wyleczenie raka a wygląd pochwy

Wiele kobiet, które doświadczyły operacji usunięcia nowotworu sromu wraz z pobliskimi tkankami, to panie aktywne seksualne – zależy im na tym, aby okolice intymne wyglądały dobrze. Zmienione po operacji krocze może być wówczas powodem kompleksów, blokady w relacjach intymnych i zaniżenia samooceny.

Rozwiązaniem w takich sytuacjach jest plastyka okolic intymnych. Wargo sromowe bez trudu można zrekonstruować za pomocą pobranych z uda czy brzucha pasm skórno – mięśniowych.

Zapamiętaj – to może uratować ci życie!

Nowotwór sromu zdiagnozowany we wczesnym stadium to ogromna szansa na przeżycie. Niestety, obecnie pacjentki zgłaszają się do specjalistów przerażająco późno – szacuje się, że aż 50% z nich podlega już tylko leczeniu paliatywnemu (polegającemu na łagodzeniu bólu).

Zwracaj uwagę na swoje okolice intymne. Jeśli czujesz swędzenie, pieczenie, pojawia się dokuczliwa zmiana – nie zakładaj automatycznie, że to nic wielkiego. Wizyta u lekarza i pobranie tkanek do wymazu trwają krótko, a mogą uratować ci życie.

Dodaj komentarz