Menopauza farmakologiczna

Menopauza zwykle przychodzi we właściwym momencie życia. Zdarza się jednak, że nie mając wyboru, w ratowaniu swojego zdrowia i życia decydujemy się na leczenie, którego skutkiem jej pojawienie się sztucznej menopauzy.

Niechciana MenopauzaMenopauzaWięcej informacji na ten temat znajdziesz pod hasłem KLIMAKTERIUM.

Przekwitanie zwykle ma miejsce pomiędzy 45 a 55 rokiem życia. Są jednak sytuacje, kiedy ze względu na ratowanie zdrowia i życia podawane są leki, które wyłączają czynność jajników. Choroby o których mowa, to głównie nowotwory hormonozależne ale także np. endometrioza. Jako, że leczenie polega na przyjmowaniu silnych leków hormonalnych oraz radio- i chemioterapii, funkcja jajników zostaje wygaszona. Ich działanie zostaje, inaczej niż w menopauzie naturalnej, wyłączone stosunkowo szybko.

Gdy menopauza przychodzi naturalnie, jesteśmy na nią przygotowane, a zmiany zachodzą stopniowo, latami. Tymczasem w przypadku menopauzy farmakologicznej nie ma czasu na powolne obserwowanie zmian, gdyż zachodzą one gwałtownie. Dla kobiet, które psychicznie obciążone są walką z chorobą zagrażającą ich życiu, objawy towarzyszące menopauzie mogą być trudne do zniesienia, tym bardziej, że są one skumulowane w czasie i dużo bardziej gwałtowne.

Zmiany towarzyszące menopauzie

W czasie naturalnej menopauzy zachodzą stopniowe zmiany w organizmie, które dzielą się na wczesne i późne. Najpierw zatem pojawiają się wahania nastroju, stany depresyjne. Do tego dochodzą nocne poty i uderzenia gorącaUderzenia gorącaUderzenia gorąca są najczęstszym objawem towarzyszącym menopauzie. Niekiedy współistnieją z nimi takie dolegliwości jak kołatanie serca, nadmierne pocenie się lub mdłości. Dotyczą one 85% kobiet i mogą się pojawić już na 3 lata przed ostatnią miesiączką. Powstają one na skutek obniżonych zdolności termoregulacyjnych organizmu, które z kolei spowodowane są spadkiem poziomu estrogenów. W celu łagodzenia objawów stosuje się terapię hormonalną. , ale także spadek zainteresowania sferą płciową i oczywiście nieregularne krwawienia. Gdy estrogenyEstrogenyEstrogeny to grupa hormonów płciowych, do których zalicza się estradiol, estron i estriol. Są nazywane hormonami żeńskimi i odgrywają bardzo ważną rolę w kobiecym organizmie. Są też niezbędne dla mężczyzn ponieważ ich niedobór w jądrach może powodować bezpłodność. Prócz tego, że zapewniają prawidłowe funkcjonowanie narządu rodnego, uczestniczą również w wielu ogólnoustrojowych przemianach metabolicznych. Odpowiadają za rozwój drugorzędowych cech płciowych, wpływają na przebieg i regularność cyklu miesiączkowego, odbudowę błony śluzowej macicy, zwiększają poziom "dobrego" cholesterolu HDL we krwi, obniżają poziom "złego" cholesterolu LDL we krwi, zwiększają odkładanie wapnia w kościach, zapobiegając osteoporozie. Estrogeny wpływają też na nastrój i libido. Zwane są również hormonami urody ponieważ organizm pod ich kierunkiem produkuje kwas hialuronowy oraz kolagen. są coraz mniej liczne dochodzą zmiany skórne – utrata jędrności skutkująca zmarszczkami. Następnie zachodzą zmiany związane z napięciem mięśni dna miednicy, co może za sobą nieść szereg dolegliwości, takich jak nietrzymanie moczu, wypadanie pochwy czy macicy. Dodatkowo delikatniejsze stają się ściany pochwy, które w skutek braku odpowiedniej ilości hormonów, pozbawione są odpowiedniego nawilżenia. Może to powodować bolesne stosunki i niechęć do zbliżeń.

Pojawia się także większa łamliwość kości spowodowana osteoporozą.

Jeśli wszystkie te zmiany zachodzą latami łatwiej do nich przywyknąć i zarówno w aspekcie fizycznym, jak i psychicznym sobie z nimi poradzić. W przypadku menopauzy farmakologicznej zmiany te zachodzą nagle i gwałtownie. Jak trudne są to przejścia można sobie wyobrazić na przykładzie Magdy, która w wieku 20 lat musiała być poddana leczeniu, którego skutkiem była menopauza: „Miałam raka. Już sama diagnoza ścięła mnie z nóg. Gdy się pozbierałam lekarz poinformował mnie o sposobie leczenia, którego konsekwencją miało być wygaśnięcie czynności jajników. W tym momencie nie była to specjalnie istotna dla mnie informacja. Chciałam żyć, więc musiałam podjąć leczenie. Przeszłam leczenie farmakologiczne, radio- i chemioterapię. Muszę przyznać, że już po tym byłam wykończona. Dopiero później zdałam sobie sprawę z konsekwencji tych zabiegów. Byłam kobietą u progu życia. Powinnam zajść w ciążę, mieć dzieci, a tymczasem przechodziłam menopauzę jak dojrzała kobieta. To było dla mnie wstrząsające. Potrzebowałam pomocy wielu specjalistów, także psychologa, aby móc sobie poradzić zarówno z przejściami dotyczącymi stricte raka, jak i zaakceptowaniem tego, że nie mogę mieć dzieci i czuję się jak staruszka.”

Na szczęście nie zawsze konieczne są metody leczenia, które sieją w organizmie takie spustoszenie. Zwykle można zastosować tylko leczenie farmakologiczne, które co prawda wywoła menopauzę, jednak jest to stan przejściowy. Po zakończeniu leczenia, organizm wraca do normy i często płodność jest przywrócona, a menopauza ustępuje. Niestety, gdy konieczna jest radio- i chemioterapia w okolicach miednicy nie można liczyć na powrót płodności i tym samym na zakończenie procesu menopauzy.

Choć „sztuczna menopauza” jest wynikiem leczenia niejednokrotnie ratującego życie, to zwykle jest ona trudnym do zaakceptowania skutkiem ubocznym. Nie warto zatem udawać, że nic się nie stało i najlepiej udać się po pomoc do specjalistów. Oprócz oczywiście ginekologa, który pomoże w wyjaśnieniu procesu leczenia i tego, co się dzieje z organizmem a także zaleci dalsze postępowanie, warto skonsultować się z endokrynologiem, oraz psychologiem, który pomoże zrozumieć i pogodzić się z sytuacją oraz znaleźć w niej dobre strony, by nadal móc czerpać radość z życia, pomimo trudności, jakie ono nam przyniosło.

Dodaj komentarz