Fitohormony – czy rzeczywiście są skuteczne w walce z objawami menopauzy?

Fitohormony – czy rzeczywiście są skuteczne w walce z objawami menopauzy?

Objawy związane z menopauzą bywają bardzo trudne i uciążliwe. Szukając sposobu ich złagodzenia dość często można spotkać się z poradą sugerującą większe przyjmowanie fitohormonów z pożywieniem. Sceptycy naturalnych metod zwalczających objawy menopauzy poddają w wątpliwość skuteczność zmiany diety. Czy mają rację?

Naukowcy postanowili sprawdzić, na ile rzeczywiście zmiana diety na bogatą w fitohormony może doprowadzić do znacznego poprawy samopoczucia u kobiet przechodzących menopauzę. W związku z tym przefiltrowano aż 62 badania, którym poddano ponad 6 tysięcy kobiet. Wyniki tej analizy zostały przedstawiona w magazynie JAMA (za: ginekolog.pl).

Wnioski z całą pewnością spodobają się zwolenniczkom naturalnych metod zwalczania problemów zdrowotnych i różnego rodzaju dolegliwości. Mianowicie wskazano, że u pań przyjmujących w suplementach diety albo pożywieniu znaczącą ilość fitohormonów zmniejszyły się częstotliwość i nasilenie triady najbardziej dokuczliwych objawów menopauzy: nocnych potów, suchości pochwy oraz uderzeń gorąca.

Fitohormony? Jak najbardziej tak!

Fitohormony to substancje aktywne, które wpływają na rozwój roślin oraz ich wzrost. Od kilku lat terapię fitohormonami uznaje się za świetny sposób na złagodzenie lub zwalczenie objawów menopauzy – bezpieczniejszy od HTZHTZ HTZ to hormonalna terapia zastępcza, pozwala uzupełnić niedobór lub brak hormonów w organizmie. Można to osiągnąć podając odpowiednie leki doustnie lub dopochwowo, albo przyklejając do skóry specjalne plastry zawierające hormony. HTZ mimo wykorzystania hormonów, nie jest metodą antykoncepcyjną. Celem HTZ jest zniesienie dolegliwości związanych z okresem okołomenopauzalnym, ale także zmniejszenia ryzyka wystąpienia niektórych schorzeń, np. osteoporozy, choroby niedokrwiennej serca, zawału.   , czyli hormonalnej terapii zastępczej, która czasem wiąże się z efektami ubocznymi. Z drugiej jednak strony specjaliści przyznają, że terapia fitohormonami może nie przynosić oczekiwanych efektów w przypadku objawów o bardzo dużym nasileniu, uniemożliwiających normalne funkcjonowanie.

Jeżeli jesteś w okresie menopauzy i dokuczają ci związane z nią dolegliwości, to jedynym rozsądnym wyjściem wydaje się spróbować, na ile fitohormony będą pomocne. Gdzie jednak je znaleźć?

Warto wiedzieć, że fitohormony dzielą się na trzy klasy:

  • Flawonoidy – to izoflawony, które znajdziesz w soi, soczewicy, grochu, fasoli, bobie, życie, jęczmieniu oraz pszenicy.
  • Stilbeny – ich źródłem będą orzeszki ziemne, winogrona i morwa.
  • Lignany – znajdziesz je w czerwonym winie, piwie z chmielu, jabłkach, gruszkach, wiśniach, siemieniu lnianym, cebuli oraz w oleju lnianym.

Opcjonalnie można też zwyczajnie zakupić suplement diety z wysoką zawartością fitohormonów. Decyzję o jego zażywaniu warto jednak skonsultować z lekarzem ginekologiem.

Zanim spróbujesz hormonalnej terapii zastępczej

Jeżeli i ty jesteś sceptyczką naturalnych metod łagodzenia dolegliwości, to być może twoje działanie będzie i tak skierowane na skorzystanie z hormonalnej terapii zastępczej. Mimo wszystko warto wcześniej spróbować terapii fitohormonami. Jak bowiem podkreślają specjaliści, HTZ może zwiększać ryzyko nowotworu piersi, a ponadto w wielu przypadkach (krwawienia z dróg rodnych o nieustalonej przyczynie, przebyty zawał serca, problemy z krążeniem) nie można jej stosować.

Dodaj komentarz