Starania o dziecko – czy wiesz, jak rozpoznać dni płodne?

Kwestie związane z ustaleniem dni płodnych teoretycznie nie powinny sprawiać kobiecie żadnego problemu. Praktycznie – na wielu forach internetowych można znaleźć pytania w stylu: „czy to już dni płodne?”. Sprawa staje się znacznie trudniejsza, gdy kobieta, która wraz z partnerem stara się o dziecko, ma nieregularny cykl miesiączkowyCykl miesiączkowyCykl miesiączkowy  to comiesięczne zmiany zachodzące w macicy, które mają na celu przygotowanie błony śluzowej macicy na przyjęcie zapłodnionej komórki jajowej. W przypadku, gdy nie dojdzie do zapłodnienia, błona śluzowa zostaje złuszczona podczas krwawienia miesiączkowego. Cykl miesiączkowy zaczyna się pierwszego dnia krwawienia miesiączkowego i trwa do pierwszego dnia następnej menstruacji. Dzieli się na trzy okresy:  1-okres menstruacji(dni cyklu 1-5) 2-okres wzrostowy (dni cyklu 5-13) 3-okres wydzielniczy(dni cyklu 14-28)     Długość trwania cyklu różni się między kobietami, jak również, u niektórych kobiet może różnić się z miesiąca na miesiąc. Długość większości cykli zawiera się pomiędzy 23 i 35 dniami. – wówczas nieprzydatne są różnego typu typowe wyliczenia, a wskazane jest dokładne „zapoznanie się” z działaniem własnego organizmu. Jak zatem rozpoznać dni, w których szansa zapłodnienia jest najwyższa?

Temperatura

Szukając informacji o wskazówkach dotyczących obserwacji cyklu, można spotkać się z poradami dotyczącymi mierzenia temperatury. Niestety, wiele tych wytycznych jest nieco niejasnych – czytelniczki borykają się zatem z podstawowymi pytaniami o to, gdzie mierzyć tę temperaturę oraz jakie jej wahania świadczą o owulacji. Warto zatem wyjaśnić te kwestie.

Temperaturę ciała w celu zaobserwowania dni płodnych należy przeprowadzać już trzy miesiące przed planowanymi staraniami o dziecko. Dla zupełnej jasności – temperaturę miedzy się w pochwie, a nie w ustach, pod pachą czy na czole.

Pomiarów należy dokonywać zawsze w godzinach porannych, rozpoczynając już od pierwszego dnia miesiączki. Oczywiście, koniecznie jest późniejsze dokonanie wszelkich zabiegów higienicznych – czyli, mówiąc wprost, zdezynfekowanie termometru, aby następnego poranka nie przenieść do pochwy bakterii.

Absolutnie niezbędnym „towarzyszem” mierzenia temperatury jest stosowny wykres. Nawet, jeśli kobiecie wydaje się, że będzie dokładnie pamiętała konkretne wyniki, warto posłużyć się takim narzędziem. Trzeba bowiem pamiętać, że po pierwsze – istotne są bardzo małe wahanie temperatury, których dokładne wartości łatwo można zapomnieć i po drugie – ważne są trzy cykle, a nie jedynie kilka dni.

Okres płodności, który (według temperatury) trwa około trzech dni, rozpoczyna się wzrostem temperatury ciała o około 0,6 do 0,8 stopnia. Zwykle trzeciego dnia takiego stanu dochodzi do owulacji – po czym temperatura spada. Dokładny wykres pozwoli na zaobserwowanie pewnych regularności. I nawet, jeśli okaże się, że ze względu na nieregularne cykle owulacjaOwulacja Owulacja, zwana jajeczkowaniem, to uwalnianie komórki jajowej z jajników, która następnie wędruje do jajowodu, a dalej do jamy macicy. W tym czasie może dojść do jej zapłodnienia, jeżeli spotka się ona z plemnikami. Owulacja najczęściej występuje w połowie cyklu płciowego, ale może zdarzyć się również zaraz po i krótko przed miesiączką. Podczas owulacji może pojawić się krwawienie oraz ból, lecz większość kobiet nie obserwuje żadnych objawów. „wypada” w różnych dniach, ważna jest informacja dotycząca długości trwania dni płodnych.

Uwaga – warto podkreślić, że w przypadku, w którym dochodzi do zapłodnienia, temperatura w pochwie zwykle utrzymuje się na wysokim poziomie, czyli nie zauważamy jej powrotu do wartości z pierwszych dni cyklu.

Wiele mówiący śluz

Bardzo często zdarza się, że kobiety, które planują dziecko, słyszą od swojego ginekologa wskazówkę – „proszę obserwować swój śluz”. Co to dokładnie oznacza? Kiedy śluz świadczy o płodności, a kiedy zdecydowanie nie?

Wkrótce po miesiączce wiele kobiet nie zauważa żadnego śluzu wydobywającego się z dróg rodnych. Okres ten uznawany jest za najbardziej „suchy” podczas całego cyklu i jest on niepłodny. Wiele pań nie czuje potrzeby używania wkładek higienicznych w tym czasie, ponieważ na bieliźnie nie powstają żadne zabrudzenia – tak najbardziej obrazowo można podsumować brak śluzu.

Około sześć dni przed owulacją z szyjki macicy zaczyna wydobywać się śluz płodny. Jest on przezroczysty, rozciągliwy (można rozciągnąć go między kciukiem a palcem wskazującym na minimum 2,5 centymetra) i zostawia ślady na bieliźnie. Dodatkową wskazówką jest fakt, że śluz ten jest bardzo śliski – jego wygląd i konsystencję najlepiej oddaje określenie „białka kurzego”, choć prawidłowa nazwa to śluz estrogenny.

Tuż po owulacji pojawia się śluz typu G. Nie jest on już rozciągliwy czy przezroczysty – albo jest go tak niewiele, że trudno ocenić jego konsystencję (śluz zanika) albo staje się mętny i żółty. W tym czasie nie może już dojść do zapłodnienia.

Informacja z szyjki

Coraz częściej stosowaną metodą obserwacji swojego ciała jest kontrolowanie stany szyjki macicy. I tutaj warto prowadzić zapiski, ponieważ wspólne wystąpienie trzech objawów: podwyższonej temperatury, śluzu płodnego oraz wybranych cech szyjki pozwala na stwierdzenie z dużą pewnością, kiedy dochodzi do owulacji.

Przy samodzielnym „badaniu” szyjki macicy niezwykle istotne jest przestrzeganie zasad higieny. Najwłaściwszym rozwiązaniem jest zakup mydła antybakteryjnego o odpowiednim PH, aby nie wprowadzać bakterii do wnętrza pochwy oraz nie ryzykować naruszenia jej środowiska.

By skontrolować szyjkę macicy, należy przyjąć zawsze tę samą pozycję – na przykład „kucającą” i wprowadzić do pochwy palec wskazujący lub środkowy. Szyjka macicySzyjka macicySzyjka macicy to zgrubiała, dolna część mięśniówki macicy. Łączy pochwę z jamą macicy. Posiada kanał, przez który wydostaje się płód podczas porodu. Dla plemników stanowi początkowy odcinek drogi w podróży do macicy. W czasie cyklu miesięcznego szyjka macicy zmienia się pod wpływem działania hormonów. W początkowej i końcowej fazie szyjka jest twarda i zamknięta, natomiast podczas owulacji szyjka unosi się i staje się bardziej miękka, a jej ujście otwiera się. w trakcie owulacji jest miękka, otwarta (można delikatnie wsunąć do niej opuszek palca) i znajduje się nisko. Przed i po jajeczkowaniu szyjka znajduje się wyżej, jest twarda i zamknięta. Niestety, jedynym sposobem na zrozumienie, kiedy szyjka jest miękka, a kiedy twarda, jest właśnie obserwacja i zauważenie różnicy.

Uwaga – samobadanie szyjki macicy wymaga wielkiej delikatności, niewskazane są długie paznokcie ani gwałtowne ruchy, które mogłyby ją uszkodzić.

Codziennie, co drugi dzień?

Gdy już stanie się jasne, kiedy występuje owulacja, pojawia się kolejne pytanie – jak często współżyć w dniach płodnych? Jeszcze niedawno jako najbardziej właściwą aktywność wskazywano stosunki co drugi dzień. Dzisiaj podkreśla się, że równie dobrze dana para może uprawiać seks codziennie w dniach płodnych, bez „szkody” dla plemników. Najbardziej optymalnym wskaźnikiem jest z kolei ilość czterech stosunków na sześć dni płodnych – co pozwala na chwilę przerwy w staraniach i nie grozi „przeoczeniem” owulacji.

Komentarze

odpowiedział/a wt., 30/07/2019 - 12:05 Witam moje dwie córki miały problemy z cera trądzikową ponieważ pracowałam z lekarzem poprosiłamo wypisanie Metronidazolu otrzymałam receptę ale usłyszałam informację że mogą mieć problemy z zajsciem w ciazę no i nie mamy wnuków a moje dzieci swoich dzieci (nie chodzi o jakiekolwiek pretensje do lekarza który wypisał) tylko czy rzeczywiście jest to problem brania Metronidazolu - gnębię
odpowiedział/a wt., 30/07/2019 - 12:05 Witam moje dwie córki miały problemy z cera trądzikową ponieważ pracowałam z lekarzem poprosiłamo wypisanie Metronidazolu otrzymałam receptę ale usłyszałam informację że mogą mieć problemy z zajsciem w ciazę no i nie mamy wnuków a moje dzieci swoich dzieci (nie chodzi o jakiekolwiek pretensje do lekarza który wypisał) tylko czy rzeczywiście jest to problem brania Metronidazolu - gnębię

Dodaj komentarz