Niepłodność immunologiczna

Lekarze szacują, że nawet do 12% przypadków niepłodności może mieć podłoże immunologiczne. Dlaczego organizm niszczy własne komórki rozrodcze? Czy można to leczyć i jakie są szanse na posiadanie upragnionego dziecka?

Czym jest niepłodnośćNiepłodnośćNiepłodność jest to stan, w którym kobieta nie zachodzi w ciążę, pomimo rocznego współżycia seksualnego, z przeciętną częstotliwością 3–4 stosunków tygodniowo, bez stosowania jakichkolwiek środków antykoncepcyjnych. Problem ten dotyka około 10–15% par w wieku reprodukcyjnym. W 35% przypadków przyczyna niepłodności leży po stronie kobiety, tak samo jest w przypadku mężczyzn. 10% stanowią pary, u których przyczyna niepłodności leży po obu stronach. Niepłodność idiopatyczna czyli taka, gdzie nie da się określić jednoznacznej przyczyny niepłodności stanowi 20%. Niepłodność może występować w dwóch postaciach: sterilitas – trwałą niemożność zajścia w ciążę, infertilitas – niemożność donoszenia ciąży. immunologiczna?

Wiele par borykających się z problemem niepłodności, staje przed diagnozą: niepłodność immunologiczna. Jak to? Organizm zwalcza zarodek, uznając go za intruza?  Nie do końca tak jest. Organizm nie tylko niszczy zarodek, ale czasem już komórki rozrodcze.

U kobiet może to przybierać dwojaką formę. W pierwszym przypadku krążące wraz z krwią przeciwciała atakują komórki jajowe. W drugim, przeciwciała znajdujące się w wydzielinie szyjki macicy zwalczają plemniki lub osłabiają jakość nasienia, co także powoduje niemożliwość zapłodnienia. Czasem jednak nawet osłabionemu plemnikowi uda się dotrzeć do komórki jajowej. Niestety nawet na tym etapie przeciwciała zniszczą powstały zarodek, gdyż zawiera on połowę materiału genetycznego mężczyzny, a więc przeciwciała nadal uważają go za „intruza”.

Nie tylko kobiety mogą cierpieć na niepłodność immunologiczną, także mężczyźni zmagają się z tą przypadłością. W przypadku panów przeciwciała niszczą własną spermę, co naturalnie uniemożliwia zapłodnienie, czynią ich niepłodnymi.

Testy

Jeśli przez dwanaście miesięcy regularnego współżycia bez stosowania metod antykoncepcyjnych, nie pojawiła się ciąża, trzeba szukać pomocy u specjalisty, który sprawdzi jaka jest przyczyna niepowodzeń. Diagnostyka immunologiczna jest wskazana nie tylko wtedy, gdy kobieta nie może zajść w ciążę, ale także, gdy następują poronienia. Dodatkowo kobieta cierpieć może na częste infekcje dróg rodnych, gorączkę nieokreślonego pochodzenia oraz powiększone węzły chłonne.

W celu określenia, czy niepłodność może mieć podłoże immunologiczne, przeprowadza się test Simsa- Huhnera. Polega on na pobraniu w kilka godzin po stosunku śluzu z pochwy. Jeśli w śluzie stwierdzi się obecność żywych plemników, wynik jest dodatni. W przeciwnym razie, gdy wynik jest ujemny, a wcześniej sprawdzona jakość nasienia potwierdziła jego zdolność do zapłodnienia, możemy uznać, że mamy do czynienia z niepłodnością immunologiczną.

Leczenie

Niepłodność immunologiczna to nie wyrok. Istnieją sposoby na doprowadzenie do zapłodnienia, choć nie metodą naturalną. Pierwszym z nich jest inseminacja. Ma ona uzasadnienie w przypadku, gdy to śluz pochwowy kobiety zwalcza plemniki. Zapładnia się więc komórkę jajową z pominięciem bariery pochwy i szyjki macicy.

Można także zastosować metodę in vitroIn vitroIn vitro – Zapłodnienie pozaustrojowe to metoda polegająca na połączeniu plemnika i komórki jajowej w warunkach laboratoryjnych, poza żeńskim układem rozrodczym. Należy do technik rozrodu wspomaganego medycznie. Jest stosowana z szerokich wskazań jako sposób leczenia objawowego niepłodności w wypadku, gdy inne metody wspomaganego rozrodu nie mają zastosowania lub nie przyniosły oczekiwanego rezultatu. , jednak nie w każdym przypadku. Gdy układ immunologiczny zwalcza także zarodek, zabieg nie będzie skuteczny.

Można leczyć także mężczyzn podając im specjalne preparaty, jednak leczenie jest długotrwałe i nie zawsze skuteczne.

Leczenie niepłodności immunologicznej zawsze jest indywidualnie dostosowane do sytuacji pacjentów. Warto znaleźć specjalistów z doświadczeniem na tym polu. Niestety badania są drogie i często trzeba pokrywać je z własnych środków. Warto jednak pamiętać, że nie do końca znamy działanie ludzkich organizmów i niepłodność nie jest wyrokiem. Czasem trzeba czasu, by znaleźć jej przyczynę, a nawet wtedy, gdy nie jest ona poznana, zdarzają się sytuacje, że pary niespodziewanie zachodzą w ciążę i cieszą się upragnionym dzieckiem.

Dodaj komentarz