Histeroskopia w diagnostyce niepłodności – jak przebiega badanie? Czy da się je zastąpić?

Histeroskopia w diagnostyce niepłodności – jak przebiega badanie? Czy da się je zastąpić?

Histeroskopia jest jednym z ważniejszych badań przeprowadzanych w trakcie diagnostyki kobiecej niepłodności. Tak naprawdę jednak wiele z nas nie ma pojęcia, jak przebiega sama procedura badania. I czy zamiast histeroskopii można wybrać inną metodę zbadania macicy?

Czym jest HisteroskopiaHisteroskopiaHisteroskopia (HSC)  jest to badanie polegające na oglądaniu wnętrza macicy w powiększeniu, przy użyciu przyrządu optycznego zwanego histeroskopem. Jest on wprowadzany do jamy macicy przez pochwę i szyjkę macicy. Podczas tego badania, przy użyciu dodatkowych instrumentów, możliwe jest pobranie wycinków śluzówki oraz wykonanie niektórych zabiegów operacyjnych takich jak np.:usunięcie mięśniaków i polipów macicy. Wskazaniami do HSC są niepłodność, poronienia, nieprawidłowy kształt i wielkość macicy, nieprawidłowości w jamie macicy, zaburzenia w cyklu miesiączkowym lub krwawienia o nieustalonej etiologii, zmiany rozrostowe błony śluzowej macicy i kanału szyjki.   ?

Histeroskopia to inaczej wziernikowanie macicy – pozwala na ocenę stanu jej ścian od wewnątrz. Jeśli wygląd organu świadczy o najmniejszych nawet nieprawidłowościach, lekarz na pewno je dostrzeże.

Badanie to bardzo często przeprowadzane jest właśnie w ramach diagnostyki niepłodności. Dzięki „zerknięciu” do wnętrza macicy lekarz może ocenić, czy nie znajdują się w niej zrosty, guzy lub przegrody, które uniemożliwiałyby kobiecie zajście w ciążę. Warto jednak wiedzieć, że histeroskopię wykonuje się także w innych przypadkach – np. w przypadku nawracających krwawień o nieznanej przyczynie.

Jak przebiega histeroskopia?

Histeroskopia to zabieg wykonywany w znieczuleniu ogólnym – dlatego najczęściej wykonywany jest w szpitalu albo w klinice niepłodności. Cała procedura przeprowadzana jest na fotelu ginekologicznym. Pacjentka najpierw otrzymuje znieczulenie, a potem do wnętrza pochwy wprowadza się histeroskop. To urządzenie jest dosyć długie i składa się z tulejki oraz rękojeści. Lekarz przy jego pomocy najpierw ogląda kanał szyjki macicy, później do samej macicy wtłaczany jest gaz – ułatwia on dokładną diagnostykę dzięki poszerzeniu światła.

Czy histeroskopia może być niebezpieczna?

Histeroskop w rękach doświadczonego lekarza nie stanowi zagrożenia dla pacjentki. Zdarza się jednak (bardzo rzadko), że po zabiegu pojawiają się powikłania. Szczególnie niebezpieczne jest tutaj zapalenie otrzewnej będące skutkiem przebicia błony macicy albo zator gazowy. Objawami, które mogą wskazywać na nieprawidłowości po zabiegu będą przede wszystkim silny ból w podbrzuszu, upławyUpławyUpławy są bardzo przykrym problem, który dotyka wiele kobiet. O tej dolegliwości mówimy, gdy z pochwy wydobywa się niewłaściwa wydzielina. Niewielka ilość wydzieliny pochwowej jest normalna u dorosłych kobiet, ale nadmierna może świadczyć o kłopotach ze zdrowiem. Normalna wydzielina jest biała, ale plami bieliznę i wkładki na żółto lub jasno brązowo. Kolor zielono- żółty może świadczyć o zakażeniu ropnym, któremu zwykle towarzyszy nieprzyjemny zapach. Kolor czerwony lub ciemnobrązowy wskazuje na krew. Upławy najczęściej spowodowane są zakażeniem, ale mogą występować także jako skutek uczulenia na proszki do prania, żele pod prysznic, mydła, zapachowe wkładki czy podpaski. Aby zapobiec upławom należy szczególnie dbać o higienę intymną. Konieczne jest używanie osobnego ręcznika do okolic intymnych, mydła o pH zbliżonym do odczynu mikroflory pochwy. Ważne jest wspomaganie układu moczowo-płciowego kobiety doustnymi probiotykami ginekologicznymi, które uzupełniają mikroflorę pochwy w dobroczynne bakterie kwasu mlekowego np. LaciBios femina.  oraz narastająca gorączka.

USG 3D zamiast histeroskopii?

Histeroskopia jest badaniem bardzo dokładnym, ale ma też swoje wady. Wymaga bowiem od pacjentki przygotowania i jest stosunkowo drogi z racji konieczności hospitalizacji oraz zastosowania znieczulenia zewnątrzoponowego. Dlatego wciąż analizuje się inne metody sprawdzenia stanu wnętrza macicy – jedną z nich jest trójprzepływowe dopochwowe badanie USGSonomammografiaSonomammografia, czyli USG piersi, to badanie gruczołu piersiowego. Obok mammografii stanowi jedną z najpopularniejszych metod diagnostycznych chorób piersi. Badanie to jest zalecane kobietom do 35 roku życia z uwagi na gęstą budowę gruczołu piersiowego w młodym wieku oraz w przypadku zmian mastopatycznych w przypadku, gdy mammografia jest niewystarczająca. Wskazana jest również kobietom, które w okresie klimakterium stosują HTZ wpływającą na zgęstnienie struktury piersi. Badanie to nie naraża pacjentek na promieniowanie jonizujące.   , czyli USG 3D.

Naukowcy z Nowego Jorku wzięli sobie za cel porównanie obu metod w kontekście dokładności oceny jamy macicy. Zbadano 69 kobiet, które zmagały się z problemem niepłodności – każdej z nich wykonano histeroskopię oraz badanie UG 3D. Badania wykonywane były jednego dnia, w połowie cyklu miesiączkowego.

Chociaż o wiele wygodniejsze i tańsze badanie ultrasonograficzne wykazało dosyć dużą dokładność diagnostyczną, wciąż nie dorównuje ona dokładności histeroskopii. Z tego względu nadal uważa się, że histeroskopia powinna być głównym badaniem oceniającym stan macicy u kobiet zmagającym się z problemem niepłodności.

Dodaj komentarz