Choroby tarczycy a niepłodność

Tarczyca to gruczoł, który odpowiada za wydzielanie określonych hormonów, których produkcja jest prowokowana przez TSHTSHTSH, tyreotropina jest hormonem produkowanym przez przedni płat przysadki mózgowej. Wpływa na wydzielanie T3 i T4 przez tarczycę, pobudza ją do produkcji tych hormonów. Niedobór hormonów tarczycy prowadzi do jej niedoczynności. Objawia się to sennością, marznięciem, suchością skóry, wypadaniem włosów, zaparciami, przybywaniem na wadze, obrzękiem powiek i twarzy, chrypką, hipercholesterolemią. U kobiet może powodować kłopoty z zajściem w ciążę, nieprawidłowy jej przebieg oraz wpłynąć na gorszy rozwój umysłowy dziecka. Nadmiar hormonów produkowanych przez tarczyce prowadzi do jej nadczynności. Wśród objawów nadczynności wymienia się powiększenie tarczycy, zmiany i zaburzenia nastroju, zaburzenia snu, ogólne zmęczenie, biegunki, uczucie gorąca, wzmożona potliwość, wytrzeszcz oczu, podwójne widzenie, osłabienie mięśni, utrata wagi. U kobiet mogą wystąpić zaburzenia cyklu miesiączkowego. Głównie polega to na zmniejszeniu częstotliwości lub całkowitej utracie miesiączki. Kobiety w ciąży, cierpiące na nadczynność tarczycy, są bardziej podatne na poronienia, dlatego leczenie powinno rozpocząć się jeszcze przed poczęciem dziecka. , który jest wydzielany przez przysadkę mózgową. Zarówno niedoczynność tarczycy, jak i jej nadczynność może powodować problemy związane z płodnością, choć nie w takim stopniu, jak się powszechnie uważa.

Ważna tarczyca

Tarczyca wytwarzając hormony wpływa na metabolizm organizmu, ale także na gospodarkę wapniowo-fosforową. To właśnie wpływ na metabolizm pozwala wychwycić problemy z tarczycą, gdyż przejawiają się one często nadmiernym tyciem lub chudnięciem.  Często jednak te oznaki bagatelizuje się wiążąc je ze złą dietą czy stresem. Jak rozpoznać, czy mamy do czynienia z chorobami tarczycy?

Nadczynność tarczycy, a więc sytuacja, gdy tarczyca uwalnia zbyt wiele hormonów do organizmu charakteryzuje się nadmierną potliwością, kołataniami serca, nagłą utratą wagi, nieregularnymi miesiączkami, a w sferze psychicznej pojawia się drażliwość, irytacja oraz poczucie przypływu energii.

W sytuacji, gdy tarczyca wydziela zbyt mało hormonów, a więc gdy mamy do czynienia z jej niedoczynnością, zmagamy się z brakiem energii, gwałtownym tyciem, zaparciami, słabą przemianą materii, a także stanami depresyjnymi. Oprócz tego wystąpić może senność, obrzęki twarzy, oraz nieregularne miesiączkowanie.

Tarczyca, jako gruczoł produkujący hormony, wpływa na regulację układu hormonalnego w organizmie, dlatego jej zaburzone działanie może wpływać nie tylko na płodność, ale także na możliwość utrzymania ciąży.

Tarczyca a płodność

Choroby tarczycy, jako należące do chorób autoimmunologicznych, zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia:

  • cukrzycy typu 2,
  • celiakii,
  • zespołu policystycznych jajników.

W przypadku współistnienia tych chorób zajście w ciążę jest trudniejsze.

Trzeba też pamiętać, że zarówno niedoczynność tarczycy, jak i jej nadczynność wpływają na cykl miesięczny. Jednak nie jest tak, że nieprawidłowe działanie tarczycy prowadzi do niepłodności. Zwykle funkcjonowanie tarczycy jest korygowane poprzez odpowiednie leczenie i wszystko wraca do normy. Lekarze podkreślają jednak, że zaburzenia w działaniu tarczycy zwykle nie są przyczyną niepłodności. Jednak trzeba pamiętać, że gdy tylko zauważymy u siebie objawy choroby, trzeba udać się do lekarza. Zaburzenie miesiączkowania na przykład jest zawsze sygnałem niepokojącym, który wymaga konsultacji lekarskiej. Jeśli tego typu objawy lekceważymy, rzeczywiście możemy pozwolić chorobie na „rozpanoszenie się” i doprowadzimy się do problemów związanych z płodnością.

Tarczyca ma wpływ na płodność, ale nie należy go przeceniać. Duże wahania hormonalne z nią związane mogą utrudniać zajście w ciążę i jej utrzymanie, jednak większość kobiet zgłasza się do lekarza jeszcze zanim tak się stanie, więc zwykle nawet chora tarczyca nie jest główną przyczyną problemów z zajściem w ciążę.

Leczenie

Tarczycę trzeba leczyć głównie ze względu na jej wpływ na metabolizm organizmu. Jak wspomniano niewielkie wahania hormonalne, leczone terapią hormonalną nie zmienią znacząco płodności. Wiele kobiet z niedoczynnością lub nadczynnością tarczycy nie ma problemu z zajściem w ciążę. Takie leczenie jest konieczne dla właściwego funkcjonowania organizmu.

Zanim jednak lekarz zleci właściwą terapię konieczne jest badanie poziomu TSH oraz FT3 i FT4. Czasem lekarz przeprowadza także badanie USGSonomammografiaSonomammografia, czyli USG piersi, to badanie gruczołu piersiowego. Obok mammografii stanowi jedną z najpopularniejszych metod diagnostycznych chorób piersi. Badanie to jest zalecane kobietom do 35 roku życia z uwagi na gęstą budowę gruczołu piersiowego w młodym wieku oraz w przypadku zmian mastopatycznych w przypadku, gdy mammografia jest niewystarczająca. Wskazana jest również kobietom, które w okresie klimakterium stosują HTZ wpływającą na zgęstnienie struktury piersi. Badanie to nie naraża pacjentek na promieniowanie jonizujące.   mające na celu sprawdzenie, czy nie pojawił się w obrębie gruczołu guz. W wyniku takiej diagnostyki lekarz podejmuje decyzję o leczeniu, które musi być kontynuowane także po zajściu w ciążę oraz po porodzie. Noworodek także poddany zostanie badaniu pod kątem właściwej pracy tarczycy.

Tarczyca wpływa na płodność organizmu, lecz zwykle nie jest ona główną przyczyną niepłodności. Lekarze, którzy na co dzień zajmują się płodnością, twierdzą, że nie jest tak, by wyleczenie nieprawidłowego funkcjonowania tarczycy sprawiało, że znikają problemy z płodnością. Zwykle na możliwość zajścia w ciążę ma wpływ więcej czynników. Nie jest to jednak powód, by lekceważyć choroby tarczycy, gdyż wpływa ona na inne ważne procesy zachodzące w organizmie. Jeśli więc stwierdzimy u siebie objawy mogące świadczyć o postępującej chorobie, natychmiast nasze kroki powinnyśmy skierować do lekarza endokrynologa.

Dodaj komentarz