„Tabletki antykoncepcyjne powodują raka!’ – czy to prawda?

„Tabletki antykoncepcyjne powodują raka!’ – czy to prawda?

Chociaż tabletki antykoncepcyjne cechują się bardzo wysoką skutecznością, pewna część kobiet wyklucza ich stosowanie ze względu na strach przed zwiększonym ryzykiem wystąpienia raka. Czy w świetle najnowszych wyników wieloletnich badań można uznać, że mają one rację?

Czy pigułki antykoncepcyjne powodują raka?

„Pigułki antykoncepcyjne powodują raka” – tego typu doniesienia powstały już wiele lat temu. Dzisiaj niektórzy nazywają je mitami, inni twierdzą, że jest to prawda i unikają tej metody zapobiegania ciąży. Kto ma rację?

Cóż, jak się okazuje… zarówno jedni, jak i drudzy.

Pierwsze medyczne doniesienia wskazujące na podwyższone ryzyko zachorowania na raka piersi u kobiet stosujących doustną antykoncepcję zostały opublikowane w roku 1996 („Collaborative Group on Hormonal Factors in Breast Cancer”). Należy tutaj nadmienić, że wspomniane ryzyko było podwyższone w bardzo niewielkim stopniu – 1,25 raza w porównaniu do pań, które takiej antykoncepcji nie stosowały, ale jednak zaistniało.

Nieco więcej światła na sprawę rzuciły najdłuższe na świecie, wieloaspektowe badania wpływu stosowania tabletek antykoncepcyjnych na prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworów, których wyniki zamieszczono niedawno w „American Journal of Obstetrics and Gynaecology” (badania przeprowadzano przez 44 lata, na grupie ponad 46 tysięcy kobiet).

Wyniki wspomnianych badań, co ważne, potwierdziły niewielki wzrost prawdopodobieństwa wystąpienia nowotworu piersi u kobiet stosujących doustną antykoncepcyjną hormonalną. Należy jednak doprecyzować, że efekt ten występował tylko u kobiet, które bardzo wcześnie rozpoczynały stosowanie tego typu antykoncepcji oraz zanikał w ciągu 5 lat po jej odstawieniu.

Jednocześnie – co bardzo istotne, wykazano, że stosowanie pigułek antykoncepcyjnych zmniejsza (w dużym stopniu) ryzyko powstania innych nowotworów, w szczególności:

  • nowotworu jelita grubego (ryzyko zmniejszone o 19%)
  • nowotworu trzonu macicy (ryzyko zmniejszone o 34%)
  • nowotworu jajnika (ryzyko zmniejszone o 33%)

Znaczącą informacją jest także ta, że efekt zmniejszonego ryzyka pojawienia się wymienionych wyżej nowotworów utrzymuje się – uwaga - przez ponad 30 lat po odstawieniu pigułek antykoncepcyjnych.

Pigułki antykoncepcyjne – przyjmować czy nie?

Oczywiście opisane powyżej badania nie dają jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy warto zażywać pigułki antykoncepcyjne. Z jednej strony zmniejszają ryzyko wystąpienia nowotworów w dużym stopniu, z drugiej – choć nieznacznie – zwiększają.

Najlepszym rozwiązaniem wydaje się korzystanie z tabletek antykoncepcyjnych i ich całego dobrodziejstwa, przy jednoczesnym zwróceniu uwagi na konieczność regularnego i dokładnego badania piersi. Innymi słowy – samobadanie piersi oraz poddawaniu się badaniu USGSonomammografiaSonomammografia, czyli USG piersi, to badanie gruczołu piersiowego. Obok mammografii stanowi jedną z najpopularniejszych metod diagnostycznych chorób piersi. Badanie to jest zalecane kobietom do 35 roku życia z uwagi na gęstą budowę gruczołu piersiowego w młodym wieku oraz w przypadku zmian mastopatycznych w przypadku, gdy mammografia jest niewystarczająca. Wskazana jest również kobietom, które w okresie klimakterium stosują HTZ wpływającą na zgęstnienie struktury piersi. Badanie to nie naraża pacjentek na promieniowanie jonizujące.   raz do roku jest rozsądnym minimum.

Komentarze

w imieru kornasz bnane kojiewsikaj zycia nie bazdana powiedzala , jest czekolowa harna poliestacja pytania dzięki pani karolina blyskal
Jakoś bardziej przekonują mnie te dane o skutku zmniejszającym prawdopodobieństwo zachorowania niż zwiększającym. Mam w rodzinie chorą osobę na raka jajnika, mam nadzieję, że tabletki w jakiś sposób mnie przed tą chorobą uchronią. Biorę belarę obecnie i bardzo dobrze się na niej czuję, nie mam zamiaru odstawiać.

Dodaj komentarz