Lato szkodzi twoim włosom. Jak je chronić?

Lato szkodzi twoim włosom. Jak je chronić?

Wysuszone, łamliwe, pozbawione blasku – tak mogą, ale nie muszą wyglądać twoje włosy po słonecznym lecie. Jeśli chcesz tego uniknąć, koniecznie zastosuj się do kilku prostych wskazówek. Podziękujesz sobie już w październiku!

Dlaczego włosom nie służy lato?

Choć lato ma cudowny wpływ na naszą kondycję psychiczną, niekoniecznie służy ciału – a już na pewno nie włosom. Na działanie promieni ultrafioletowych szczególnie narażone są jasne pasma, które mają najmniej melatoniny, czyli ciemnego barwnika znajdującego się w warstwie korowej.

Za każdym razem, kiedy wychodzisz latem na świeże powietrze, słońce stopniowo rozchyla łuski, z których zbudowany jest włos. Kiedy są one już „otwarte” promienie ultrafioletowe stopniowo wnikają w korę włosa, niszcząc go. Efekt? Włosy mają piękne, naturalnie rozjaśnione pasma, ale jednocześnie stają się matowe, na szczotce zostaje ich coraz więcej, zaczynają się też łamać.

Oczywiście nie tylko słońce niszczy twoje kosmyki. Brak blasku i szorstkość to także skutek działania morskiej soli oraz chloru. Innymi słowy – zarówno kąpiele w basenie, jak i te w morzu, są dla twoich włosów „wrogami”.

Jak chronić włosy przed słońcem?

Istnieje kilka sposobów na to, aby twoja czupryna prezentowała się pięknie jesienią – jeśli tylko potraktujesz poniższe wskazówki naprawdę poważnie, nie ma szans, aby słońce zaszkodziło włosom.

 • Stosuj odpowiednie kosmetyki z filtrami

Latem twoje włosy wymagają wyjątkowo troskliwej pielęgnacji – nie wolno dodatkowo obciążać ich silikonami, glikolem propylenowym, SLES czy pochodnymi ropy naftowej. Szukając odpowiedniego szamponu lub odżywki, zwracaj uwagę na skład i wybieraj ten jak najbardziej naturalny. Twoje zaufanie powinny wzbudzać nazwy takie jak:

 • oleje z pestek,
 • masło shea,
 • aloes,
 • wyciągi z herbat,
 • oleje z kiełków,
 • oleje orzechowe.

To jednak nie wszystko – wybrane szampony, odżywki i maski powinny zapewniać włosom odpowiednią ochronę przed promieniami UV, czyli muszą mieć odpowiednie filtry.

Uwaga! Ochrona w postaci filtrów powinna być nakładana na włosy co kilka godzin. Aby sprostać temu wyzwaniu poza domem, zaopatrz się w specjalną, chroniącą przed promieniowaniem UV mgiełkę.

 • Zadbaj o odpowiednią pielęgnację po kąpieli słonecznej

Jeżeli masz za sobą długi dzień spędzony na plaży, to koniecznie wzmocnij swoje włosy. Możesz to zrobić poprzez olejowanie albo nałożenie bogatej w dobre składniki odżywki. Przytrzymaj kosmetyk na włosach nieco dłużej niż zwykle, a następnie spłucz chłodną wodną i pozwól kosmykom wyschnąć naturalnie.

 • Chroń włosy mechanicznie

Choć rozpuszczone włosy wyglądają pięknie, latem unikaj takiego uczesania. Jeśli chcesz, aby twoja fryzura zachowała blask, postaw na piękne, stylowe warkocze albo mocno skręcone koki.

 • Pokochaj okrycia głowy

Jednym z bardziej modnych i stylowych letnich dodatków jest słomkowy kapelusz. Warto jednak pamiętać, że dodaje on nie tylko smaku całej stylizacji, ale również chroni włosy przed promieniami UV. Koniecznie zaopatrz się w taki gadżet, a jeśli ci to nie odpowiada – wybierz czapkę z daszkiem albo po prostu chustkę.

 • Zrezygnuj z farbowania

Choć każda z nas po farbowaniu włosów czuje się lepiej, nie należy zapominać, że zabieg ten bardzo obciąża pasma. Dlatego na wszelki wypadek zdecyduj się na niego już po wakacjach – zwłaszcza jeżeli twój wymarzony odcień to któryś z pięknych, ale niszczących strukturę włosa odcieni blond.